Pojištění dronů

Pojištění dronů

Kategorie: Zdravotnictví a farmacie, Doprava, spedice a logistika, Průmysl a stavebnictví, Služby a profesní činnosti, Veřejný sektor, Zemědělství, lesnictví a potravinářství, Osobní pojištění a finance,
Datum: 22.8.2019

Drony neboli bezpilotní letadla, někdy také označované jako UAV (Unmanned Aerial Vehicle), se vzhledem k možnostem technické výbavy a uživatelské jednoduchosti čím dál více využívají pro podnikatelskou činnost. Stále častěji se s nimi setkáváme zejména v oblasti video produkce, pořizování leteckých fotografií a v geodézii, ale také v oblasti leteckých inspekcí pro potřeby bezpečnosti provozu nebo plánování různých oprav v těžko dostupných místech či v místech, která jsou pro člověka nebezpečná.

Ve společnosti SATUM využíváme letecké měření během rizikových prohlídek. Jedná se o inovativní řešení, které v makléřském prostředí nemá obdoby. Letecké měření provádí Rizikový inženýr za pomoci bezpilotního letounu Phantom 4 a jeho výstupem je 3D model areálu obsahující data, která využíváme jako podklad pro analýzu rizik a výpočet pojistných hodnot nemovitého majetku.

Právě v komerční oblasti, tedy při využití dronu pro podnikatelskou činnost, se musí dodržet základní legislativní minima, mezi která patří např. registrace na Úřadu pro civilní letectví a náležitosti spojené se získáním licence k provozování leteckých prací bezpilotním letadlem. K tomu je nutné doložit kopii osvědčení o uzavřeném pojištění odpovědnosti z provozu dronu. Tato povinnost vzešla z Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 785/2004 o požadavcích na pojištění u leteckých dopravců a provozovatelů letadel a platí pro všechny, kdo chtějí využívat dron pro výdělečnou činnost, a také pro rekreační využívání dronů, pokud vzletová hmotnost dronu přesáhne 20 kg.

Základním pojištěním je tak obdobně jako u vozidel povinné ručení. Cena pojistného se odvíjí od vzletové hmotnosti dronu, pohybuje se cenově v řádu tisíců korun a uhradí způsobenou škodu až do výše 26 milionů. Dalším pojištěním, které může majitel dronu využít, je havarijní pojištění, u něhož je hlavním kritériem pro výpočet pojistného pořizovací cena dronu. Toto pojištění se vztahuje na celý dron včetně ovládání a kamer, které mohou mít vyšší hodnotu než dron samotný.

Při sjednávání pojištění je nutné doložit příslušné informace v závislosti na požadavcích jednotlivých pojistitelů. Mezi základní údaje patří cena, výbava, datum pořízení, vzletová hmotnost, účel použití a územní rozsah pojištění.

Vážíme si našich klientů a jejich spokojenost je pro nás zásadní

Ewals Cargo Care GECO JIPOCAR TRANSPORT RKL Opava TON VINCENTKA
© ARSYLINE 2016
Varování
Zavřít
Zavřít