Současný přehled pojištění a chystané novinky pro elektrické koloběžky a kola

Category: Uncategorized
Date: 10.8.2022

Trendem posledních let se stále častěji stávají elektrické koloběžky a kola. Můžete je vidět téměř na každém rohu, zejména ve městech.

Pokud vozítko nevlastníte a pobýváte v místě, kde je možné si koloběžku či kolo vypůjčit, jednoduše tak provedete za drobný poplatek pomocí aplikace od dané společnosti. Můžete si tak zkrátit cestu do práce nebo se jen tak projet.

Mnoho uživatelů už však nedodržuje povinnosti, které taková jízda obnáší (např. nošení helmy do 18 let věku, dodržování jízdních pravidel ve městech – zákaz jízdy po chodníku). V dnešní době zatím neexistuje tzv. povinné ručení pro případ, kdybyste způsobili škodu. Jak se pak při tomto ježdění chránit? Je to podobné jako na kole či lyžích – stačí mít sjednáno pojištění občanské odpovědnosti. Pojištění občanské odpovědnosti znamená povinnost nahradit újmu, kterou způsobíte jinému na zdraví či majetku.

Od roku 2024 bude povinné sjednání povinného ručení pro elektrické koloběžky, což se bude však odvíjet od technických parametrů daného dopravního prostředku. Toto rozhodnutí vychází ze schválené směrnice Evropské unie. Opakování je důležitá součást našeho života, a tak si připomeneme, že podstatou povinného ručení je pokrytí újmy na majetku či zdraví osoby, které nehodou způsobíte škodu. Tato povinnost se bude týkat jak komerčního provozování (půjčoven), tak i soukromého využívání.

Je důležité, co je bráno jako elektrokolo či elektrokoloběžka z pohledu zákona. Jedná se o dvoukolový dopravní prostředek s motorizací:

  • Jízdní kolo, v našem podání mluvíme o elektrické koloběžce a elektrokole, do 25 km/h s elektromotorem koloběžky nižším než 500 W. Jak už je zmíněno výše, škoda u tohoto typu kol lze řešit z pojištění občanské odpovědnosti. Většinou je tento typ součástí pojištění majetku.
  • Motocykl je silná elektrická koloběžka nebo elektrokolo nad 500 W nebo nad 25 km/h bez dokladu, tzn. nemají dokumenty pro přihlášení do registru vozidel – tyto vozidla nejsou kryty povinným ručením.
  • Pak máme další rozdělení motocyklů, kde řadíme elektronickou koloběžku či elektrokolo nad 25 km/h s doklady V případě rychlosti nad 25 km/h nebo nad 500 W se jedná oficiálně o motocykl. K provozu jsou potřeba dokumenty pro přihlášení do registru vozidel. Musí se zaregistrovat na dopravně správním úřadě, kde dojde k přidělení registrační značky a technického průkazu. Tento typ lze pojistit povinným ručením.

Důležitým poznatkem pro možnost pojištění povinného ručení je možnost registrace motocyklu v registru vozidel. A to lze na základě dokladů – přidělené registrační značce a technickému průkazu. Povinné ručení není možné uzavřít u dopravních prostředků bez zmíněného dokladu.

Na které elektrické koloběžky tedy pojištění odpovědnosti z provozu vozidla bude vztahovat? 

Povinnost sjednat si pojištění budou mít koloběžky a další vozítka, které jedou víc než 25 kilometrů za hodinu a mají elektrický motor. Dále se bude nutnost pojištění týkat těch strojů, které váží víc než 25 kilogramů a jedou rychleji než 14 kilometrů za hodinu.

Elektrokola, skútry pro zdravotně postižené a zahradní traktory jsou zatím vyjmuty z této povinnosti uzavřít si povinné ručení. U elektrokol byla Evropským parlamentem zohledněna doplňující funkce motoru. Buďte však ostražití, protože ne všude tohle platí. Před vycestováním do zahraničí si prosím ověřte, zda nepotřebujete mít povinné ručení – např. Německo, Itálie či Francie tuto povinnost plánují zavést. Tato problematika je však otázkou budoucího nastavení pro pojišťovny a přesné informace o tom, jak to bude prakticky fungovat, zatím nejsou dostupné.

Nezapomínejte se však chránit příslušným pojištěním už nyní, ať vás nezaskočí události, které mohou mít fatální dopad jak po finanční, tak i po zdravotní stránce.

We appreciate our clients and their satisfaction is crucial to us

Ewals Cargo Care GECO JIPOCAR TRANSPORT RKL Opava TON VINCENTKA
© ARSYLINE 2016
Warning
Close
Close