Career

The company SATUM CZECH s.r.o. is one of the largest insurance brokerage companies in the Czech Republic. We have been providing corporate and risk management insurance services since 1997.

We place extraordinary emphasis on constantly improving customer service and increasing employee expertise. We strive to offer every co-worker the prospect of high-quality, prestigious and above-averagely-rewarded work. We are an open company in which everyone enjoys the possibility of self-realization, personal growth and is encouraged to express their own opinion. All plans to improve the company are welcomed and supported.

Benefits provided to our employees include:

  • an extra week of holiday
  • meal allowance in the form of meal vouchers
  • contribution to leisure activities in the form of Flexi Pass
  • contribution to pension and life insurance
  • rewards for employment and life anniversaries
  • events for employees

"Víme, že naše budoucnost stojí na výjimečných zaměstnancích s touhou neustále se vzdělávat. Co to znamená pro nováčky? Pro každého zaměstnance sestavujeme individuální školicí plán, jehož součástí jsou procesní školení, kontinuální produktová školení nebo workshopy využívající sdílení zkušeností od služebně starších produktových specialistů. Co to znamená pro ostatní? Zaměstnancům nabízíme kontinuální vzdělávání – např. v rámci kurzu manažerských, obchodních a komunikačních dovedností. Samozřejmostí je jazykový kurz angličtiny. Makléřům navíc zajišťujeme odborná školení podle jejich zaměření. „Abyste na sobě mohli pracovat a neztratili chuť učit se nové věci.“ 

Týmová spolupráce 

Každý jednotlivec je pro nás důležitý, ale uvědomujeme si, že jako tým toho zvládneme mnohem více. Proto při řešení problémů hodně spoléháme na týmovou spolupráci. V práci i po ní si to umíme užít!"

Lidé SATUMu

We appreciate our clients and their satisfaction is crucial to us

Ewals Cargo Care GECO JIPOCAR TRANSPORT RKL Opava TON VINCENTKA
© ARSYLINE 2016
Warning
Close
Close